آرتین شیطونسلام عزیزان من قلب.چیزی که این روزها خیلی منو راجع به آرتین نگران کرده اولا تماشای بیش از حد کارتونای جوروا جوری که این روزا تنها سرگرمی اون شده و ثانیا اینکه این روزا خیلی هم خشن شده و دائم از جنگیدن و آتیش زدن و کشتن حرف می زنه.یادمه اولین کارتونی که ارتین جذبش شد و ازم می خواست که بارها و بارها براش بذارمش کارتون باب اسفنجی بود که اون موقع 2سالو 7 ماهش بود بعد از اون هر بار که بازار میرفتیم حتما یه سی دی کارتون واسه اون می خریدیم ناگفته نمونه من و باباشم از اینکار لذت می بردیم که چیزی رو که دوست داره واسش بخریم .و صد البته خود من که می تونستم پسر شیطونمو ساعتها سرگرم ببینم و خودم هم به کارام می رسیدم خیلی تو اون شرایط حال می داد ولی روز به روز وابستگی آرتین به این کارتونا بیشتر می شد تا جایی که شبا هم ما حق تلویزیون نگاه کردن نداشتیم تا با خرید کارتون ben 10 اوضاع وخیمتر هم شد چون خشونتم به این اوضاع نا به سامانی که البته مقصرم خودمون بودیم اضافه شد و این بن تن خیر ندیده شد الگوی آرتین خان که با خرید ساعت و عروسک و ... بن تنی روز به روز بدترم می شد و چند ماهی جون کندم تا اونو از این ben 10 زده کنم و اونو به آرامش دعوت کنم .خلاصه سرتونو درد نیارم که موفق شدم ساعتهای دیدن کارتوناشو کمتر کنم و همه سی دی ها شو قایم کردم و فقط صبحها و عصرها اونم فقط  یک ساعت حق دیدن تلویزیون داشت و بقیه روز رو خودم با یک برنامه ریزی روزو باهاش می گذروندم.ولی جدیدا با افتتاح کانال persian toonاوضاع بدتر شده که دارم با درایت کنترلش می کنم. به همین خاطر یه سری مقاله راجع به این قضیه خوندم که گفتم شاید به درده شما هم بخوره .خیلی دوستون دارم قلببازم میام.


مقـــالات روانشناســــــی درباره کـــــــودکان
 

کودکان، خشونت را از تلویزیون یاد می گیرند

فاطمه اسلامیه

 

یکی از عادتهای خوب یا بد زندگی در عصر رسانه آن هم از نوع دیجیتالی، تمایل به یکجانشینی و استفاده از ابزار و آلات فناوری نوین به ویژه تلویزیون است. به طوریکه امروزه، رسانه ها به ویژه از نوع دیداری آن با قدرت خارق العاده خود، روزانه میلیونها نفر از افراد در اقصی نقاط کره زمین را بر یکجا میخکوب کرده و با دادن اطلاعات سریع به آنها در عرض چند ثانیه، دیگر مجالی برای بلند شدن از صفحه وسوسه انگیز رنگی را به آدمی نمی دهند. در این بین کودکان نیز به تقلید از بزرگسالان، به این روش عادت کرده و به جای اینکه وقت خود را صرف بازی با اسباب بازی های فکری و یا گشت و گذار در پارک ها و کشف طبیعت پیرامون خود نمایند، بیشتر اوقات را جلوی صفحه جادویی تلویزیون می گذرانند. به طوری که ساعت دقیق برنامه های مورد علاقه شان را از بر بوده و با لذت، لحظه شروع آن را از روی ثانیه ها می شمارند.

اما آیا می دانید این آموزگار قدرتمند با تمام جذابیت هایی که دارد و دلبستگی هایی که ایجاد می کند، تا چه اندازه در شکل گیری شخصیت کودک امروز و بزرگسال فردا نقش دارد؟ کودکان به واسطه کم بودن سن شان و عدم رشد کامل ذهنی، تمام گفتار و تصاویر پخش شده از تلویزیون را به عنوان واقعیتی صرف و نه نمایشی غیرواقعی و تمام شدنی، می پذیرند. به عبارت دیگر، ذهن پاک و خالی از نیرنگ کودکان، هر آنچه را که می بیند، باور کرده و به حافظه بلند مدت خود منتقل می کند.

به همین دلیل، نمی توان گفت هر برنامه ای که از تلویزیون به طور مستقیم پخش می گردد و یا توسط سی دی های مختلف که امروزه حتی در سوپرمارکت ها نیز به وفور یافت می شوند، برای کودک مناسب است. به خصوص فیلم های وحشتناک که تنها ترویج دهنده خشونت و نفرت در کودکان است، نمی تواند به پرورش کودک با شخصیتی متعادل بیانجامد. چرا که دیدن اینگونه از فیلم ها تنها این حس را در کودک بارور می کند که باید از قهرمان فیلمی که دیده است، الگوبرداری کند.

برای رهایی از این مشکل، پیشنهاد می شود والدین ابتدا به بررسی برنامه ها و فیلم های متناسب با سن کودک پرداخته و سپس اجازه دیدن آن را برای آنان صادر نمایند. یادمان باشد که ما والدین به واسطه مسئولیت خطیری که در تربیت دلبند خود داریم، نباید اجازه دهیم تا صفحه سفید و پاک ذهن کودک مان با برنامه های بی محتوا و نامناسب به سمت سیاهی و تباهی کشیده شود.